Saturday, March 31, 2012

What if water cost a quarter?

That's what we paid for it in Gila Bend, AZ at this water dispenser.

How much would it cost you if you had to buy a week's supply for all your indoor use? According to the EPA the average family of four would be popping 1,960 quarters into the machine -- $490 for a week's supply.I'll bet that would change your water use habits!

I don't scrimp on water for drinking at all. The vast majority of water goes into me, Maeve, and Sibol as drinking water. I use extremely low water use personal hygeine and cleaning methods and I use a dry composting toilet. It would cost me only $2.50 for a week's supply for drinking, cooking, and cleaning for me, the cat and the dog.

Want to see where your 1,960 gallons goes? Here's the link to the EPA site.

Joanne Shortell, Maeve's Service Human

servicehuman@servicepoodle.com
www.servicepoodle.com
www.facebook.com/servicepoodle
www.linkedin.com/in/joanneshortell
call us using "call Maeve and Joanne" at http://www.servicepoodle.com/contact-us

Joanne and Maeve (her psychiatric service poodle) help people with psychiatric disabilities discover their rights to emotional support animals in no-pets housing without pet deposits or pet fees and their rights to service dogs

1 comment:

  1. It was wondering if I could use this write-up on my other website, I will link it back to your website though.Great Thanks.
    water damage miami

    ReplyDelete